Aвтопатиште! Започнува изградбата на автопатот од Хамбург до Шангај – 8.000 километри за 4 дена

Наскоро ќе започне изградбата на авто-патот долг 8.000 километри кој ќе ги поврзува Европа со Кина. Конкретно, ќе почнува од германскиот град Хамбург па преку Русија и Казакстан ќе завршува во Шангај. За да почне реализацијата на овој капитален проект дозвола требаше да даде Русија.

Во автопатот ќе биде вложено 9.4 милијарди долари и досега е откупено 80 проценти од земјиштето каде ќе поминува.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.