5 години од осветувањето на црквата Св. Петка: Во недела Анета и Спасен доаѓаат во прилепско Ново Лагово

На 19. мај кога се одбележува 5-годишнината од осветувањето на црквата Св. Петка во прилепско Ново Лагово, со почеток од 09часот, ќе се одржи света литургија, а ќе има и богата музичка програма.

Управата на црквата ги поканува сите верници и добронамерници да присуствуваат на настанот и заедно да поминат еден убав ден.

За музиката ќе се погрижат естрадните пејачи Анета Љумаковска и Спасен Силјаноски и оркестар “Маестрал”.

Овој прекрасен црковен храм беше осветен на 19.05.2019 година, а со чинот на осветувањето тогаш чиноначалствуваше Митрополитот Преспанско-пелагониски господин Петар.

Темелите на црквата во ова населено место беа поставени и осветени во 2001 година.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.