3eмajте го овој витaмин и цело лето ќе си бидете paaт од комapци

Природна заштита од угризи од комарци нуди витаминот B1, познат како тијамин. B1, може да го промени приронио мирис на вашето тело и да ве направи понепримамливи за комарците.

Него го има во квасец, грав, дроб, кељ, јајца…

Се покажало дека луѓето кои консумираат поголеми дози на тијамин мирисаат на квасец, но не во мера да го забележат тој мирис луѓето околу нив, но доволно да им станат крајно непривлечни на комарците.

Добрата вест е дека со витаминот B1 не можете да се предозирате, зашто телото само го исфрла вишокот.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.