28-годишна Македонка во Хрватска го заборавила детето во пpeгpeaн автомобил

Хрватската полиција во Пула спасила дете кое останало само во прегреан автомобил на државјанка на Македонија, при пеколни температури кои ја зафатиле земјата.

Детето било пренесено во болницата во Пула за укажување лекарска помош, со оглед на тоа што извесно време поминало во возилото. Кога го нашол полицаецот, детело плачело, било испотено и имало висока теленска температура, пренесуваат хрватските медиуми.

Околу 14 часот полицијата добила дојава од граѓани дека на улицата „Марулиќева“ во градот во возило марка „БМВ“ имало дете, по што веднаш била испратена најблиската полициска екипа. Полицајката успеала да ја отвори вратата ставајќи ја раката низ делумно отворениот прозорец и го извлекла детето од возилото, појаснуваат хрватските медиуми.

Против 28-годишната државјанка на Македонија, кој го оставила детето во автомобил ќе биде спроведена кривична истрага.

Полициската управа на Истар ги предупредува граѓаните да не ги оставаат децата сами во возилата бидејќи последиците може да бидат смрт или сериозно нарушено здравје.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.