10 медали за џудистите од СЕИШИН Прилеп од силен Меѓународен турнир во Грција – учествуваа 500 натпреварувачи од 10 држави (ФОТО)

На 18 и 19.05.2024 во Аминдео, Грција, а во организација на Џудо Клуб Филипос Аминдео, се одржа Меѓународен турнир во џудо за деца, помлади пионери, пионери, кадети, јуниори и сениори

На двата дена настапија над 500 натпреварувачи од околу 40 клубови од 10 држави.

ЏК – СЕИШИН -Прилеп активно учествуваше двата денови и зеде учество со вкупно 11 натпреварувачи, при што освоени се 10 медали (3 златни, 3 сребрени и 4 бронзени).

Резултати поединечно:

1. Тамара Илиоска 1 во место
2. Теодора Илиоска 1 во место
3. Иван Јошески 1 во место
4. Владан Стрезоски 2 ро место
5. Бисера Цветкоска 2 ро место
6. Благојче Мантароски 2 ро место
7. Христијан Бунески 3 то место
8. Марко Ацески 3 то место
9. Арсениј Димески 3 то место
10. Марио Конески 3 то место

Михаил Стојановски во категоријата кадети покажа одлични борби и со две победи и две загубени борби, не успеја да избори место на пиедесталот.

Џудо клубот СЕИШИН-ПРИЛЕП Е ЗАДОВОЛЕН од учинокот и прикажаното на овој натпревар и продолжува со активни припреми за наредните меѓународни настапи.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.