Победа – Младост Царев Двор 1-0 (0-0)

1

Денес напладне на теренот со вештачка трева, прилепскиот второлигаш Победа го одигра првиот контролен натпревар во подготвителниот период. Во дуелот со прволигашот Младост Царев Двор остварена е победа со резултат 1-0, со голот на младиот Марјан Митрески во 80-тата минута од натпреварот. Во првата проверка на формата тренерот Дарко Крстески им даде шанса на 22-ца фудбалери, а единствено не настапија повредените: Шаркоски, Димитриоски и младиот голман Котевски, како и недоволно опоравениот Мирчески.

12606955_10208540408771685_331619121_n

12596515_10208540409731709_115624715_n

Во двете полувремиња настапија различни постави со цел да се проверат сите расположиви сили со подеднаква минутажа. Победа беше подобар противник, при што исто така останаа неискористени шансите на Здравески, Гешоски и Карчески, а гостите се заканија преку Лазиќ. Над 200 љубители на фудбалот проследија интересен натпревар, а во убавата игра на домашниот тим уживаше клупското раководство на чело со новиот претседател Гоце Ингилизов. Својата подршка вообичаено ја пружија и членовите на навивачките групи од Прилеп.

12620427_10208540408291673_1342413817_o

12607330_10208540414651832_678207279_n

ПОБЕДА: Манчевски, Талески, Крстески, Колески, Ристевски, Дунимаглоски, Наумоски, В.Петрески, Лавуровски, Здравески и Тодороски. Во вторите 45 минути играа:Јованоски, Богоески, Велјаноски, Котески, Никололоски, Мегленски, Х.Петрески, Иваноски, Карчески, Митрески и Гешоски.

12648046_10208540409531704_1364162606_n

12650579_10208540473053292_578301051_n

Следната контрола Победа ќе ја има во недела на 31 јануари од 14,30 часот во Охрид со српскиот прволигаш Младост Лучани. На 14-тти февруари Победа ќе учествува на меморијалниот тунрир ,,Буко Каров,, во Кавадарци заедно со домажинот Тиквеш и второлигашот Љубанци.