Победа елиминиpaна после пенал pyлетот во Купот на Македонија

Македонија Ѓорче Петров ги продолжува натпреварите во осминафиналето од Купот на Македонија откако по изведување на пенали попладнево беше подобра од Победа со конечни 5-4.

Во регуларниот дел од натпреварот домашниот прволигаш имаше повеќе од играта и неколку изгледни прилики, но младиот прилепски состав, кој одигра доста добар натпревар, успеа да ја сочува својата мрежа.

Најзаслужен за тоа секако е младиот голман Антонио Столевски кој имаше неколку интервенции-посебно бравурозна беше одбраната на ударот на најдобриот домашен фудбалер Божиновски во 82-та минута.

Прилепчани последните 10-тина минути успеаа да ја сочуваат својата мрежа иако играа со 10 играчи, откако претходно беа извршени сите 5 замени, а се повреди нововлезниот Дарио Наумоски.

Во пенал рулетот од 10-тте изведени пенали 4 за Победа реализираа: Дарко Ангелески, капитенот Благојче Дамески, Андреј Карапеев и Филип Спиркоски, додека последниот 5-ти – атрактивниот обид со „паненка“ на голманот Антониот Столевски го прочита неговиот колега на домашниот гол Тасев.