Ќе се реши проблемот на околу 400 земјоделци за остварување на пензија

12121

Законското решение беше предложено од владата во август минатата година, по што влезе во собраниска процедура и беше поддржано од пратениците.

Околу четиристотини индивидуални земјоделци кои не можеле да остварат право на старосна пензија, од годинава ќе можат да го докупат стажот што им недостига.

Според новите законски решенија, ќе им се пресметува и старосното осигурување од 1978 до 1988 година, а бенифицирано ќе можат да ги откупат годините по 1989 за да го исполнат минимумот од 15 години за право на старосна пензија.
Законското решение беше предложено од владата во август минатата година, по што влезе во собраниска процедура и беше поддржано од пратениците.

Со законот им се излегува во пресрет на барањата на здруженијата на земјоделците, синдикатите и голем број граѓани, кои се соочувале со проблемот да остварат старосна пензија.
За оваа мерка владата на годишно ниво ќе издвои околу 34 милиони денари. ­
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.