Ќе се наежите: Снимки од Пиринска Македонија во 1948 година – како се изучувaл македонскиот јазик (Видео)

Македонски документарен филм (1948) за Пиринска Македонија, во време кога нашиот идентитет, јазик и култура беа дозволени, почитувани и почитувани во Пиринска Македонија. Доц. го прикажува празнувањето и народниот мит за Сандански, кој остана врежан во нашата меморија, пишува на Твитер Здружението ОМО-Илинден Пирин.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.