Југословенска пресуда од 1951год: “Крив е и ќе лежи затвор затоа што е невработен, безделничи и вози мотор” – Дали треба да се применува и денеска?

Професорот на Техничкиот факултет во Битола, Дејан Трајкоски, објави судска пресуда од 21.01.1951година, според која жител на Белград бил осуден затоа што не бил вработен и животот го поминувал во талкање, а покрај тоа возел и мотор.

– Крив е затоа што долго време никаде не работи, а нема ни да се вработи, туку животот го поминува во безделничење и талкање, често го гледаат во разни непожелни друштва, а покрај тоа има мотор кој немилосрдно користи и троши бензин, па затоа се казнува со затвор во траење од 90 (деведесет) дена – стои во пресудата.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=1605563863305459&set=a.162790690916124
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.