Што се случува со светот: После Ерменија и Азербејџан, уште две поранешни советски републики започнaa вojна

По интензивните борби во петокот, ниту Киргистан ниту Таџикистан не пријавија големи инциденти во текот на ноќта, што укажува дека се држат до договорот за прекин на огнот, освен што киргистанската гранична полиција соопшти дека едно од нивните села накратко било гранатирано.

Двете поранешни советски републики се спротивставија на нивните граници оваа недела, обвинувајќи се меѓусебно дека користеле тенкови, минофрлачи, ракетна артилерија и беспилотни летала во нападите врз пограничните населби.

Граничните прашања во земјите од Централна Азија претежно датираат од советската ера кога Москва се обиде да го подели регионот помеѓу групи чии населби често се наоѓаа меѓу оние на другите етнички групи.

Киргистан, кој објави 24 мртви и десетици ранети во петокот, објави дека пограничното село било гранатирано со минофрлачи пет минути рано наутро во саботата, по инаку мирната ноќ.

Таџикистан не даде официјална изјава за бројот на жртвите, но безбедносни извори соопштија дека најмалку седум лица загинале во петокот. Таџикистанската гранична полиција во петокот соопшти дека киргистанските хеликоптери и беспилотни летала нападнале неколку таџикистански села.

Безбедносните служби на Таџикистан соопштија дека началниците за безбедност на двете земји денеска ќе ги продолжат разговорите за да се реши конфликтот. (МИА)
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.