Што се случува во телото кога ќе ве касне комарец?

Комарците ги има насекаде, освен на Антарктикот. Тие живеат на сите континенти и на различни клими. Има околу 3.000 различни видови комарци низ светот.

Сите комарци не цицаат крв, само женките се хранат со крв, додека машките комарци се хранат со нектар. Добрата вест е дека лесно може да ги распознаете.

Комарците се мистерија, преживеале и еволуирале во инсекти какви што ги познаваме денес. Интересно е тоа што тие имаат шест иглички преку кои цицаат крв, штом еднаш ја пробијат кожата тие испуштаат плунка со ензими кои ја запираат крвта. Дејството на плунката престанува и почнува да се јавува чешање.

Некои луѓе се алергични на тие ензими и се појавуваат отоци. Зошто женските пајаци цицаат крв? Тајната е во размножувањето. За јајцата им се потребни протеини и токму затоа им е потребна крвта.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.