Што се крие под “Светиот град”: Археолозите со големо откритие во Ерусалим

– Се борам да бидам во чекор со израелскиот археолог, бидејќи тој лесно го влече своето слабо тело низ тесниот тунел полн со камени плочи. Бидејќи се водиме само од светлината на нашите паметни телефони, јас се наведнувам за мојот жолт шлем да не се гребе над каменот над мојата глава. И тогаш нагло застанав. Тој ми рече „Ќе ти покажам нешто интересно”, раскажува археологот за National Geographic.

-Тесен премин се наоѓа под камениот гребен што се протега јужно од Стариот град на Ерусалим. Малиот рид, местото на оригиналниот Ерусалим, денес преполн со куќи населени главно од Палестинци, крие подземен лавиринт од природни пештери, канали од канајански води, еврејски тунели и римски каменоломи. Токму овој премин е помлад од повеќето затоа што го ископале двајца британски археолози во текот на 1890-тите.

„ВИСТИНАТА РАСТИ ОД ЗЕМЈАТА“, велат псалмите, но чија вистина е прашањето што го прогонува Ерусалим. Во град клучен за трите големи монотеистички религии, копањето може да предизвика непосредни и далекусежни последици. На неколку места на Земјата, археолошките ископувања можат толку брзо да поттикнат немири, да се заканат со регионална вojна или да предизвикаат тензии низ целиот свет.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.