Што предвиде Нострадамус за оваа година?

Големиот француски пророк Мишел де Нострадам, попознат како Нострадамус, предвидел многу работи за кои се верува дека ќе се случат еден ден.

nostradamus

Се смета дека тој го предвидел стапнувањето на Месечината, подемот на Хитлер, убиството на Кенедиеви… а еве што прогнозирал за 2016 година.

Обама ќе биде последен претседател на САД
Нострадамус ја предвидел победата на Обама на изборите 2013 година, но рекол дека тој ќе биде последен претседател на САД. Дали тоа значи дека дошло време за опаѓање на моќта на САД? Која земја следна ќе биде најмоќна? Кина? Русија? Северна Кореја? Останува да видиме.

Необични временски прилики
Во своите записи Нострадамус пишува дека климата се` повеќе ќе се менува во се` пократок рок. „Водата ќе надоаѓа, а земјата ќе тоне“, гласи неговиот заис.

Необичен распоред на планетите
И распоредот на планетите оваа година ќе се измени, и тоа, според неговите зборови, ќе предизвикаат големи и трагични последици на Земјата.

Блискиот исток гори
Предвидувањето на Нострадамус за 2016 година вели дека нафтата на Заливските земји на Блискиот исток ќе биде запалена.

Експлозии на Блискиот исток
Многу експлозии ќе се случат на Блискиот исток, а Нострадамус тврди дека авиони ќе паѓаат од небото.

Крај на светот
Како што наведува пророкот, војната во Ирак ќе биде првиот сигнал дека светот каков што го познаваме наскоро ќе исчезне. Но, досега имало толку многу предвидувања за крај на светот, што не знаеме дали да веруваме и во ова.

Игри во Белата куќа
Тој наведува дека Белата куќа игра воени игри, и дека има план за уништување на светот, а дека тој план започнува од Блискиот исток.

Топење на половите
Едно од најдраматичните пророштва на Нострадамус, со најголема шанса за исполнување – можеби не оваа година, но според научниците, ова е реална можност.

Судбината на Израел
Ерусалим ќе биде опколен од сите страни, а „една западна сила“ (веројатно Америка) ќе му помогне на Израел во борбата.

Русија е миротворец
Доколку Русија не се обедини со Европа и западните земји во текот на наредната голема војна, тогаш таа ќе игра улога на миротворец, тврди Нострадамус.

 
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.