Што откри кинескиот ровер на мрачниот дел од Месечината: Мистериозна појава во облик на коцка ги збуни научниците

Кинескиот ровер “Yutu-2” забележа необична појава на темниот дел од Месечината која ги заинтересира научниците.

Имено, на најновите снимки од роверот, на северниот дел од хоризонтот, се гледа објект со облик на коцка.

Роверот веќе се упати кон коцката во обид да се добијат што подобри снимки, бидејќи не може да се отфрли ниту можноста дека станува збор за оптичка илузија.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.