Шпанија европски првак

Селекцијата на Шпанија е нов европски првак откако во финалето на Евробаскет ја совлада Литванија со 80:63.

spanija-500

Шпанија сосема заслужено по четири години се врати на врвот на европската кошарка. Во финалето не дозволија никаква резултатска неизвесност, па од самиот почеток на мечот најавија дека тие ќе го кренат пехарот.

Најдобар во таборот на новиот европски првак беше Пау Гасол со дабл-дабл учинок од 25 поени и 11 скокови, а Фернандез постигна 11. Кај Литванија Сеибутис и Калниетис постигнаа по 13.

Двете селекции обезбедија директен пласман на Олимписките игри во Рио.

Во битката за бронзениот медал, селекцијата на Франција ја совлада Србија 81:68.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.