Чуварот на Прилеп и прилепчани долго време не свети: Прилепчани гневни бараат итно санирање!

Веќе долг временски период не свети крстот сместен на врвот од локалитетот Маркови Кули над Прилеп.

Монументалното дело кое со години стои издигнато над градот и се забележува од секој дел на Прилеп, не свети во вечерните часови.

Не е познато за што се работи, дали некој намерно го оштетил осветлувањето, или се работи за дефект.

Она што е жално е што никој надлежен со денови не презема ништо да го врати сјајот на светиот крст со кој Прилеп и прилепчани се гордеат.

На социјалните мрежи граѓаните реагираат и бараат итно санирање на крстот, а со своја реакција се јави и Протоереј Љупче Петрески.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.