Чинел 13 милијарди долари: Најновиот американски атомски носач на авион – НЕУПОТРЕБЛИВ?! – ВИДЕО

Nosac-aviona-Dzerald-r-Ford-600x405

Најновиот американски атомски носач на авиони “Џералд Р. Форд” (CVN-78), војската повторно не го прифати поради низа недостатоци..

Според информациите на американската телевизија CNN, челниците на Пентагон не се задоволни од пистата на бродот, системот за управување на воздушниот сообраќај, самоодбраната на носачот и полнењето со муниција.

Носачот на авиони сеуште не е спремен, без разлика на очекувањата дека тој ќе и се приклучи на морнарицата во септември.

Војската повторно го одложи преземањето на најскапиот брод на светот, чија вредност се проценува на 13 милијарди долари.

Новиот рок за бродот да биде ставен во употреба е почетокот на 2017 година, а неговата изградба започнала во 2009 година.

А.Г.

 
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.