Чакалapoв помeѓy cвоите во кocтypcко, тaмy вocтаниeто било нajycпешно (Фото)

На Твитер профилот Егејска – Беломорска Македонија, Aegean Macedonia секојдневно објавуваат стари фотографии од значајни настани од македонската историја

Најновата фотографија е од 1908 година на оддавањето почит на паднатите борци од Илинденското востание во село Апоскеп, Костурско.

Присуствуваат костурските војводи Васил Чакаларов и Пандо Сидов, свештеникот Герман Чиковски од Черешница, претставници на младотурската власт, роднини на загинатите и др.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.