Цел град го труе неподнослива миризба, а никој не знае од каде потекнува (ВИДЕО)

„Веќе еден месец нешто после 19 часот гори, се шири смрдеа на хемикалии и се чувствува на грлото. Не можеме да отвориме прозорци, неподносливо е, секоја вечер е исто. Сме пријавиле во општина, во инспекција, во полиција, во пожарна… Ништо не се менува“ велат граѓаните кои ги анкетиравме, а на социјалните мрежи се развива дискусија и нагаѓање кој може да биде загадувачот кој што ги труе прилепчани во вечерните и ноќните часови се’ до наутро. Велат дека нема чад, но се шири неподнослива чудна миризба што асоцира на пластика, на смола… – oбјави “РАДИО ПЕЛА”.

Инспекциските служби повеќе денови заедно со полицијата истражуваат кој е „тајниот“ загадувач, посочува Влатко Петкоски, портпарол на Општина Прилеп.

ИЗВОР: “РАДИО ПЕЛА”
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.