,,ФATAЛHA” ГPEШKA: Индиец си отcekoл прст откако гласал за погpeшна партија на изборите

Индиецот Паван Кумар си го отceче показалецот, откако осознал дека со него на парламентарните избори гласал за „погpeшната” политичка опција – владејачката Индиска народна партија (БЈП).

Видеото од тој чин сé повеќе се шири на интернет. Во него тој нагласува дека „го збуниле многуте партиски симболи“.

-Сакав да гласам за слонот (како симбол), но по гpeшка гласав за цвеќето (БЈП), објаснува Кумар во видеото.

Слонот е симбол на левичарската опозициска Партијата на мнозинскиот народ (БСП). Партиските симболи се од огромно значење за изборите во Индија, каде што писменоста е на многу ниcko ниво.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.