Фудбалот и бopбата против завиcнocтите спои Македонци и Грци во Бугарија

Екипите на ХОПС од Македонија и Кетеа од Грција со заедничка фотографија од фудбалскиот терен во Софија, покрај спортското натпреварување и соработката во борбата со завиcнocтите, промовираа пријателство и мултикултурно разбирање – пишува “Експрес.мк”.

Ова е легендата под несекојдневната фотографија од Националната фудбалска база „Бојана“ на Бугарската фудбалска федерација, каде што минатиов викенд се одржа шестото издание на турнирот наречен „6:0 за луѓето против зависностите“.

Покрај тимовите од Македонија и од Грција, настапија и екипи од Русија, Украина, Словачка и од домаќинот Бугарија.

Извор: “Експрес.мк”


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.