Француската министерка за европски прашања: Не одредувањето датум за старт на преговорите не е негативна одлука

La Republique en Marche MP Amelie de Montchalin addresses a session of questions to the government at the National Assembly in Paris on January 23, 2018. (Photo by Philippe LOPEZ / AFP)

Не доделувањето датум за старт на преговорите за членство во ЕУ за Северна Македонија и Албанија на вчерашниот состанок на шефовите на дипломатиите на членките на Унијата не претставува негативна одлука, изјави француската министерка за европски прашања, Амели де Моншалан.

Како што јави дописникот на МИА, Моншалан нагласи дека Париз бара спроведување на сите услови за старт на преговорите утврдени пред 18 месеци, додавајќи дека земјите од Западен Балкан имаат европска перспектива.

Ваквиот став, според неа, ќе биде уште појасно искажан во заклучоците на претстојниот Самит на ЕУ, иако земјите членки на Унијата имаат различен пристап околу проширувањето.

Целиот текст прочитајте го <a href=”https://kurir.mk/makedonija/vesti/ameli-de-monshalan-ne-odreduvanjeto-datum-za-start-na-pregovorite-ne-e-negativna-odluka/”>ТУКА
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.