(Фото) Таа е шефицата на Премиер лигата: Запознајте ја најмоќната жена во светот на фудбалот

Едно од најсилните национални фудбалски натпреварувања во светот, Премиер лигата, ја води жена.

Сузан Диниџ минатата година беше именувана за новата извршна директорка на Премиер лигата, а пред тоа беше глобален претседател на телевизијата Анимал Планет, која е во склоп на Дискавери групата.

Диниџ новата улога ја презеде во јануари 2019 година, кога заврши мандатот на Ричард Скадамор по речиси 20 години на оваа функција.

Сузан Диниџ е третиот извршен директор на Премиер лига во 26-годишната историја на елитното натпреварување.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.