(Фото) Природата во Австралија започнува да се враќа во нормала по пожapите

Во египетската митологија постои огнена птица наречена феникс која на крајот од својот живот гори и од пепелта се раѓа нова птица. Митолошката птица ја симболизира обновата, а приказните за птицата веројатно се поттикнати токму од обновата на шумите по страшните пожapи.

Овие фотографии од Мареј Лов покажуваат дека регенерацијата на шумите веќе започнала и покрај тоа што во многу места сеуште беснеат пожapи.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.