(Фото) На никој не му е јасно што се случува во Северна Кореја: Одеднаш сите почнаа да носат маски

Северна Кореја е една од ретките земји која до сега нема пријавено ниту еден случај на кopoнавиpyc на својата територија.

Сомнежот во вистинитоста на овој податок дополнително се разгоре откако јавноста ги виде најновите фотографии од оваа земја, на кои може да се забележи како илјадници граѓани носат заштитни маски.

Во неделата, за време на одржувањето на вoeната парада по повод 75 години од владеењето на Работничката партија, учесниците немаа заштитна маска, ниту пак имаше физичка дистанца меѓу нив.

Само еден ден покасно околу 1000 војници и граѓани беа собрани на централниот плоштад во Пјонгјанг, како би искажале поддршка на Владата и сите до еден имаа на себе заштитна маска.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.