ФОТО НА ДЕНОТ: Бел гулаб – прекрасна симболика! Бог се јави!

Празникот Богојавление – Водици масовно се празнуваше во Прилеп и прилепско. Денот започна со традиционалното пуштање на белите гулаби и утринска литургија во црковните храмови, а потоа и со осветување на водите.

Од стотиците фотографии кои денеска се појавија на социјалните мрежи ја издвојуваме оваа.

Бог се јави! За многу години!

Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.