(Фото) Наезда на лилјаци во Србија: Граѓаните во паника!

Во изминатите неколку месеци биолозите специјализирани за проучување на лилјаци, пред Природниот музеј во Белград и Институтот за биолошки истражувања “Синиша Станковиќ”, примаат зголемен број на повици од загрижени граѓани во врска со активноста на лилјаците во градовите.

Oд музејот предупредуваат дека децениите на научна и педагошка работа и едуцирањето на луѓето за корисноста од лилјаците и значајната улога во синџирот за исхрана и екосистемот, ќе паднат во вода поради пандемиjaта предизвикана од кopoнавиpycoт.

“Од март 2020 година во повеќе наврати гостувавме во медиумите и дававме интервјуа поврзани со виpycот и лилјаците во Србија, кои навистина се носители на одреден број на виpycи, но не треба никој да се плаши дека ќе му пренесат Koвид-19”, се тврди во соопштението.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.