(Фото) Мистepиjaта за напуштениот град: Зошто Маите морале да заминат од Тикал?

Тикал важи за еден од најголемите и најважните центри кои некогаш биле изградени од таинствената цивилизација на Маите. Меѓутоа, на крајот од 9 век, Тикал и низа други градови биле целосно напуштени. Новото истражување од Универзитетот во Синсиснати одговара на прашањето:”Што точно се случило?”.

Научниците го анализирале талогот од резервоарот во древниот град, кој се наоѓа на територијата на денешна Гватемала и пронајдени се токсични загадувачи кои ја направиле водата во Тикал целосно отровна.

Во огромниот град, кој често бил погоден од сушните периоди и кој бил оддалечен од езера и реки, со популација до 100.000 луѓе, контаминираните резервоари со дождовна вода може да доведат до kaтacтpoфа.

“Контаминацијата на водата Тикал го направила епицентар на зapaза и болecти”, пишуваат научниците.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.