(Фото) Експеримент на кинеските научници: Oва е првиот хибрид на свиња и мајмун

Кинеските научници го направија првиот хибрид на свиња и мајмун, а така наречените химери не успеале да живеат подолго од неколку недели.

Целта на истражувањето која се коси со здрав разум е дека во иднина животните во животните ќе се одгледуваат човечки органи за трансплантација.

Научниците од Државната лабораторија за матични клетки и репродуктивна биологија во Пекинг тврдат дека им требало повеќе од 4.000 ембриони како би создале ембрион кој имал ДНК на свиња и макаки мајмун.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.