(ФОТО) Глутница “чека деца” што одат на училиште во ООУ “Кире Гаврилоски”

Цел чопор кучиња скитници деновиве се страв и закана за жителите од населбата “Вишне” во Прилеп, недалеку од ООУ “Кире Гаврилоски-Јане”.

Билтенот на МВР врие од каснати од кучиња скитници, а надлежните крај не можат да најдат со исплати на оштети. Затоа крајно време е ЈКП Комуналец Прилеп поконкретно да се позанимава со овој горлив проблем, особено сега кога имаат и соодветна шинтерска опрема.

За жал оваа појава не е ниту нова, ниту од пред 2-3 години, туку отсекогаш. Всушност животните не се криви, тие се безгрешни суштества кои не по своја вина се запоставени и оставени без нечија грижа, но во 21 век ваквите чопори по улиците и плоштадите воопшто не изгледаат убаво.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.