(Фото галерија) Во прилепско се гради првиот манастир во Македонија посветен на Св. Василиј Острошки – Денеска на празникот голем број прилепчани го посетија местото

Во прилепското село Чумово, се гради првиот манастир во Македонија посветен на големиот чудотворец Свети Василије Острошки.

Денеска кога се празнува големиот светец, како и празникот Томина Недела, кај параклисот се одржа литургија и празничен ручек.

Присуствуваа голем број прилепчани и иселеници од ова населено место, кои заедно потоа развиорија и македонско оро.

Верниците запалија свеќа, се помолија за своето и за здравјето на своите ближни и дадоа свои прилози за изградбата на овој нов духовен храм.

Природата околу ова место била дарежлива, па секој добронамерник е секогаш поканет да го посети и да ужива во чистиот воздух со своето семејство и пријатели.

Секој кој сака да ја помогне изградбата на овој нов храм, може да ја контактира управата ТУКА

Нека е аирлија и за многу години!
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.