(Фото) Археолозите ја открија гpoбницaтa на Ромул: Го создал Рим, а неговиот живот е мистерија

Италијанските археолози наскоро ќе го претстават “неверојатното откритие”, подземното светилиште од 6 век пред Христос, кое би можело да биде гpoбница на митскиот основач на градот Рим и првиот римски крал Ромул.

Ромул според легендата го основал Рим со својот брат Рем на 21 април 753 година пред нашата ера. Покасно се “ослободил” од неговиот брат и станал првиот римски владетел.

Светилиштето го сочинуваат камен саркофаг долг 1.4 метри и кружна структура за која се претпоставува дека била олтар.

Локацијата на светилиштето е во внатрешноста на римскиот Форум.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.