(Фото+Видео) Така се прави во Франција: Цела држава на нозе поради пензиската реформа

Во Франција денес 250.000 луѓе протестираа против пензиската реформа, соопштија од Министерството за внатрешни работи.

На денешниот пpoтecт се собраа повеќе луѓе отколку на претходниот кој се одржа на 11 јануари, кога имаше 150.000 луѓе. Но сепак, помалце отколку на 5-ти декември кога 806.000 луѓе излегоа на улица.

Синдикатот на ЦГТ кој повика на протecт, соопшти дека се собрале 1.3. милиони луѓе ширум земајта, од кои меѓу 350.000 и 400.000 во Париз.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.