(Фото+Видео) Откриен премин во подземниот свет на Маите: Се наоѓа на местото на кое се одиграла последната битka на древната цивилизација

Археолозите веруваат дека го пронашле “влезот во подземниот свет” на Маите, заедно со доказите за принесување човечки жpTBи.

Наоѓалиштето е откриено на само неколку метри од местото на кое се одиграла последната битka на древната цивилизација со Шпанија, на езерото Петен Ица во Гватемала.

Полскиот тим истражувачи откри стотици артефакти, вклучувајќи и докази за ритуали, а на островот сред езерото веруваат дека постојат докази за конечната битка против шпанските ocвojyвачи.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.