(Фото+Видео) Ова мистично животно не е видено 100 години: Британец во Африка сними ретка “ѕверка” и го исполни сонот од детството

Британскиот фотограф Вил Бурард Лукас со својата камера сними мистично животно во дивината на Кенија.

Црниот леопард е млад мажјак, а патувал во крдо со поголеми леопарди чија боја е карактеристична за тој вид.

Црната боја на крзното на овој леопард е резултат на малнизам, процес спротивен на албинизам, а главна карактеристика е темната пигментација. Ова е прв пат црн леопард да биде фотографиран во Африка во последниве 100 години.

Повеќе фотографии и видео можете да погледнете ТУКА.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.