Филипче се избламиpa со пpилепчани, макcимално некopeктен однoc додека ceкojдневно гyбиме нови животи (Фото)

Mинистерот за здравство Венко Филипче, синоќа на својот профил на Твитер, објави фотографија од 2019 година, на која се фотографирани членови и функционери на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп и напиша дека партијата не ги почитувала мерките за превенција од кopoнавиpycoт. Кратко потоа министерот за избриша објавата, а на ваквото бламирање на Филипче реагираа од опозиционата партија.

-Благодариме на пиар тимот на филипче што ни даде можност да реагираме на неговото ширење на важни вести. Сликата која ја објави на Твитер каде посочува дека членови на ВМРО-ДПМНЕ не ги почитуваат мерките препорачани за заштита од корона пандемијата е од 2019 година далеку пред почетокот на пандемијата со корона, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ од каде додаваат:

-Знаеме дека Филипче е научен да лаже, но не знаевме дека кај него лажењето прераснало во болест. Доколку не ја повлече објавата ќе заработи кривична пријава за ширење на лажни и измама. Наместо да биде војаер на Фејсбук нека си ја работи работата за што е платен, бидејќи само денес починаа 39 лица поради неговата неспособност. Со цел да го покрие срамот на Заев се обиде да шири лажни вести. Но, ваква брука каква што Заев денес направи не ја покрива ниту една лажна вест на Филипче, потенцираат од ВМРО-ДПМНЕ.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.