Уште една компанија ја одмина Македонија: Киа и Хјундаи ќе инвестираат 80 милиони евра во Хрватска

Компанијата „Хјундаи мотор груп“ и „Киа моторс компани“ заеднички инвестираа 80 милиони евра во „Римац“ – хрватската компанија за електрични возила. Компаниите најавија стратешко партнерство за да соработуваат во развојот на електрични возила со високи перформанси.

Со новата соработка, „Хјундаи“ има за цел да го забрза транзитот кон чиста мобилност и да се позиционира себеси како глобален лидер во водењето на оваа промена во индустријата.

Целиот текст прочитајте го ТУКА.

Извор: republika.mk


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.