Утрово нов земjoтpec почувствуван во Македонија

Утринава земjoтpec со интензитет од 3.9 степени според Рихтеровата скала, беше регистриран меѓу Кичево и Дебар.

Земjoтpecoт бил умерен, затоа што бил на голема длабочина, на 100 километри, а се случил во 7 часот и 50 минути.

Земjoтpecoт бил почувствуван и во целиот западен дел од Македонија, дури и во Скопје.

Серија на земjoтpecи пред десетина дена беа регистрирани во околината на Тетово.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.