Успешна мисија! Од Прилеп до Истанбул на велосипед за 5 дена! Македонското знаме развиорено на Босфор (ФОТО)

Филип Илиоски и Христијан Мојсоски денеска пристигнаа во Истанбул и ја комплетираа нивната петдневна авантура во должина од 850 километри.

Двајцата другари од Прилеп успеаа да ја остварат својата зацртана цел и станаа првите прилепчани кои успешно се справиле со толку долга патека за толку краток период.

Фотографијата од Босфорскиот мост ја објави Филип на својот Фејсбук профил и напиша:

“Патот до успехот е тежок, но погледот од таму е најдобар. Завршија 850 километри Прилеп-Истанбул. Благодарам на моите родители и верни другари и другарки и сите пријатели кои цело време не поддржуваа и веруваа во нас. Без вас немаше да успееме”.

Oва е трасата која ја поминаа двајцата млади велосипедџии кои се членови на Здружението “Маркови точакџии”.

СЕКОЈА ЧЕСТ МОМЦИ!


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.