Унгарска уметност, музика и унгарски национални десерти, во четврток во Прилеп

На 9 декември 2021 / четврток/ од 13 часот во фоајето од ЦК „Марко Цепенков“ ќе се реализира манифестацијата „Унгарски културен мозаик“.

Посетителите ќе можат да се запознаат со изложба од 20 дела од Унгарците кои живеат во Македонија, како и со настап на музичари.

Манифестацијата е дел од активностите на Унгарското Здружение во Македонија Теледом и Амбасадата на Унгарија, со кои Центарот има долгогодишна соработка.

Воедно ќе има и промоција на унгарски национални десерти.

Проектот е поддржан од Агенцијата за остварувања на правата на заедниците во Македонија.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.