Убав настан утре во храмот Св. Кирил и Методиј во Прилеп – Секој е поканет!

По повод празникот посветен на Светите браќа Кирил и Методиј, сесловенските и македонските просветители, Здружението „Платформа за КРЕАТИВНИ КОНЦЕПТИ – Прилеп“ во соработка со Локалната самоуправа на Општина Прилеп и храмот „Св. Кирил и Методиј„ – Прилеп ве покануваме да присуствувате на завршниот настан од проектот „Денови на Свети Кирил и Методиј“.

На 24.05.2024 година во дворот на храмот „Св. Кирил и Методиј“ – Параклис, со почеток од 11:00ч после светата литургија со која што ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско-новозеландски г-дин Петар,
ќе бидат презентирани делата изработени од страна на учениците од основните училишта од Прилеп кои во текот на претходниот и овој месец учествуваа на работилниците кои што беа дел од проектот.

А исто така ќе бидат одржани и предавања за значењето кое Светите браќа го имаат како во Македонија, така и во светот!
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.