Сугарески во посета на Клубот на лекyвани алкoxoличapи во Прилеп (Фото)

Kaндидатот за градоначалник на СДСМ за Прилеп, Горан Сугарески, денеска ги посети членовите од клубот на лекувани алкохоличари „Методија Николоски-Мец“.

-Клубот на лекувани алкохоличари „Методија Николоски-Мец“ ја продолжува својата мисија за превенција од алкохолизмот. Тој е несомнено најуспешниот во земјава со над 3.600 излекувани наши сограѓани.

Моментно брои 63 активни членови кои со голема храброст, волја но и посветеност на специјалистот по медицинска психологија д-р Јован Велески, кој волонтерски работи со нив, успеале да се изборат со оваа зависност.

Фасциниран сум од нивната решителност по успешната повеќегодишна апстиненција да преминат од другата страна и одговорно да работат како своевидни психотерапевти помагајќи на помладите наши сограѓани, кои се соочуваат со зависноста од алкохолизмот.

Клубот ја има мојата целосна подршка и ветување дека добрата соработка со актуелната локална самоуправа по победата на локалните избори и моето преземање на функцијата градоначалник, само ќе ја унапредуваме и продлабочуваме преку обострана размена на идеи и предлози за нивно уште поефикасно функционирање. – напиша Сугарески на ФБ.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.