Стapo и младо на opo: Во Пиcoкал се пpaзнyва празникот Св. Елена и Константин (Фото/Видео)

Голем број верници вечерва се собраа во манастирот Св. Илија Писокал кај село Кален (прилепско Мариово), за да го празнуваат празникот Св. Елена и Константин, една од манастирските слави.

Манастирот Св. Илија Писокал во изминатите години, благодарение на трудољубивиот иницијативен одбор прерасна во едно прекрасно светилиште кое го посетуваат голем број гости.

Вечева за забавата се погрижи естрадниот пејач Дамјан Стојаноски, кој направи прекрасна атмосфера.

Утре на празникот со почеток од 07:30ч. ќе се одржи и света литургија.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.