Стотици велосипедисти од најмала до најголема возраст, возеа заедно во Прилеп на традиционалната тура “Сите на велосипед 2023” (Фото галерија)

По повод Денот на сесловенските просветители „Свети Кирил и Методиј“ денеска во Прилеп, се одржа традиционалната „Сите на велосипед“- 2023.

Стотици велосипедисти од најмала до најголема возраст возеа до населеното место Мало Коњари и назад, а целта на трката е да се промовира велосипедот како еколошко и најприфатливо средство за патување кое не ја загадува животната средина.

Градоначалникот Борче Јовчески кој ја отвори трката го честиташе големиот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј, и порача дека за многу скоро време општина Прилеп ќе го распиши Јавниот повик за субвенционирање на дел од трошоците за купување на велосипеди.

Организатор на велосипедската тура е велосипедскиот клуб „Илинден“ од Прилеп, заедно со Локална самоуправа како покровител.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.