Срамен резултат: Прилепската фаланга разоружана и понижена во Битола

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 забележаа витална победа во борбата за опстанок во лигата и го совладаа соседниот Прилеп со 32-21 (15-12). Битолчани водеа од првата до последната минута, па победата во ниту еден момент не беше доведена во прашање.

Митревски со седум и Хаџиќ со шест гола беа најефикасни кај битолчани, додека осум кола за Прилеп постигна Органџиев.

Oва е прв пораз за прилепчани во плеј-аут разигрувањето, па после седум одиграни кола им го препуштија првото место токму на битолчани, со кои имаат ист број бодови, но пелистерци имаат подобра гол разлика.

Во наредното коло РК Прилеп гостува кај Скопје.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.