Снимена сина светлина на небото три минути пред разорниот земјотрес во Мароко (ВИДЕО)

Безбедносните камери во југозападниот марокански град Агадир снимија сина светлина на небото три минути пред разорниот земјотрес со јачина од 6,8 степени да ја погоди земјата.

На социјалните мрежи се шират снимки кои го покажуваат самиот момент на земјотресот. Сината светлина е видлива и на тие снимки.

Земјотресот во Мароко досега однесе повеќе од 2.800 животи, а 2.500 се повредени.

Иако е плодна почва за теоретичарите на заговор, тоа е природен феномен, пишуваат медиумите. „National Geographi“ пишуваше за овој феномен пред неколку години, нудејќи научни одговори за него.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.