Снежна бајка од светилиштето во село Кален: Манастирот Св. Илија Писокал прекриен во бела покривка (ФОТО)

Снегот е големиот уметник на зимата! Првите врнежи во текот на вчерашниот ден го зафатија и Прилеп, како и планинските предели околу градот.

Снежната бајка го зафати и светилиштето во село Кален-мариовско.

Манастирот Свети Илија Писокал во бело руво е дополнителна причина да го посетите и да уживате во чистиот планински воздух…


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.