Слика која полни срце и душа: 36-та Петровденска средба во црквата Св. Теодор Тирон во битолско Долно Српци (Фото/Видео)

Во дворот на црквата Св. Теодор Тирон во битолско Долно Српци, вечерва се одржува традиционалната 36-та по ред Петровденска средба.

Стотиците верници ги забавуваат пејачот Спасен Силјаноски и група “Фаворити”. Се вие македонско оро, се пејат македонски песни…

Една македонска убавина која полни срце и душа.

Погледнете дел од атмосферата:
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.