Следува продолжен викенд – планирајте мал одмор

????????????????????????????????????

 

17 јуни ќе биде неработен ден за граѓаните од православна вероисповед. Петокот, ден пред Духовден нема да се оди на работа, што ќе отвори можност за продолжен викенд.

Погледнете ги сите неработни денови до крајот на годината.

 За сите граѓани на РМ:

 • 7 Јули (четврток) Рамазан Бајрам, прв ден на Рамазан Бајрам
 • 2 Август (вторник) Ден на Републиката
 • 8 Септември (четврток) Ден на независноста
 • 11 Октомври (вторник) Ден на народното востание
 • 23 Октомври (сабота) Ден на македонската ревулуцинерна борба
 • 08 декември (вторник), “Св. Климент Охридски”

За граѓаните од православна вероисповед:

 • 17 Јуни (петок) Духовден, петок пред Духовден
 • 28 Август (недела) Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица)
 • 01 ноември (вторник), Празникот на сите светци
 • 25 декември (недела), првиот ден на Божиќ

За граѓаните од муслиманска вероисповед

 • 13 септември (вторник), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам

За граѓаните припадници на албанската заедница во РМ

 • 22 ноември (вторник), Ден на Албанската азбука

За граѓаните припадници на еврејската заедница во РМ

 • 12 октомври (среда), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур

За граѓаните припадници на бошњачката заедница во РМ

 • 28 септември (среда), Меѓународен ден на Бошњаците

За граѓаните припадници на турската заедница во РМ

 • 21 декември (среда), Ден на настава на турски јазик

Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.